REDUCEREA FISCALITATII PENTRU INTREPRINDERI SOCIALE

OCUPARE PRIN ECONOMIE SOCIALA SI ANTREPRENORIAT
Andreea Florinc

Re: REDUCEREA FISCALITATII PENTRU INTREPRINDERI SOCIALE

Mesaj de Andreea Florinc » Vin Ian 11, 2019 11:25 am

Buna ziua,
Eu cred ca un alt sprijin pentru dezvoltarea acestui domeniu ar putea fi oferit direct prin Ministerul Antreprenoriatului care ar putea crea programe de finantare adresate exclusiv entitatilor de economie sociala. :idea:

Expert Grup Virtual

Informare ACTIVITATEA 5.2

Mesaj de Expert Grup Virtual » Mie Ian 23, 2019 11:29 am

Stimati colaboratori,
FUNDAȚIA PAEM ALBA în calitate de beneficiar al proiectului „ProDezvoltare – ONGuri PROactive în politicile publice vizând dezvoltarea economică și socială’’, cod SIPOCA 252/MySMIS 111113 dorește să vă informeze că începând cu 24 ianuarie 2019 activitatea A5.2 Constituirea de grupuri virtuale colaborative de lucru pe aria vizată de politici publice se încheie.
Acest “Grupul virtual colaborativ ALBA“ funcțional din luna octombrie 2018 rămâne la dispoziția celor interesați până la finalizarea proiectului sus menționat – luna aprilie 2019. În această perioadă vor fi postate informații privind stadiul de realizare al activităților rămase de implementat (formularea propunerilor alternative de politici publice, publicarea acestor propuneri în dezbatere publică, promovarea lor către factorii decidenți în vederea acceptării de către Guvern), informații relevante în domeniul Lobby&Advocacy, politici publice din țara noastră sau străinătate, informații privind măsurile aplicate la nivel național în materie de dezvoltare durabilă și egalitate de șanse, informații de interes local și social etc. De asemenea, până la finalizarea proiectului pe Grupul virtual colaborativ Alba va fi publicat un Manual de bune practici internaționale cu privire la metodele de participare și influențare a politicilor publice, precum și un Îndrumar practic ce va cuprinde etapele logice ale inițierii și dezvoltării de rețele informale/formale și a altor forme colaborative, utile în formularea și promovarea de politici alternative la politicile publice inițiate de Guvern.
Vă reamintim că scopul principal al acestui grup virtual a fost acela de a rămâne conectați participanții la activitățile derulate în cadrul proiectului și după finalizarea acestora pentru a conlucra la propunerile de politici publice inițiate în cadrul acestora pentru elaborarea unei propuneri alternative și promovarea acesteia către factorii decidenți, precum și de a facilita schimbul de informații, opinii, puncte de vedere și încheierea de parteneriate/colaborări ulterioare.
Vă mulțumim pentru implicare si timpul pe care l-ati acordat acestui proiect și vă asigurăm de întreaga noastră considerație,

Expert Grup Virtual ALBA

Închis