REDUCEREA FISCALITATII PENTRU INTREPRINDERI SOCIALE

OCUPARE PRIN ECONOMIE SOCIALA SI ANTREPRENORIAT
Expert Grup Virtual

REDUCEREA FISCALITATII PENTRU INTREPRINDERI SOCIALE

Mesaj de Expert Grup Virtual » Vin Dec 14, 2018 10:50 am

Asteptam propunerile dvs. de masuri eficiente in vederea reducerii ficalitatii pentru intreprinderile sociale.

Expert Grup Virtual

FINANTARI SPECIALE PENTRU ECONOMIE SOCIALA

Mesaj de Expert Grup Virtual » Vin Dec 14, 2018 10:52 am

VA RUGAM SA VA ALATURATI ECHIPEI IN VEDEREA IDENTIFICARII UNOR POSIBILE SURSE DE FINANTARE DEDICATE EXCLUSIV DOMENIULUI ECONOMIE SOCIALA.

Expert Grup Virtual

FACILITATI FISCALE PENTRU INTREPRINDERI SOCIALE

Mesaj de Expert Grup Virtual » Vin Dec 14, 2018 10:57 am

Asteptam din partea dvs. idei, sugestii si propuneri privind posibile facilitati fiscale de care pot beneficia intreprinderile sociale.
Toate aceste aspecte vor fi cuprinse in propunerea de politica publica ce este in curs de elaborare.
Fiecare dintre noi se poate implica activ si poate aduce schimbarea in bine in cele trei domenii vizate: ocupare, antreprenoriat si economie sociala.
Toate cele bune,
Expert Facilitator Grup Virtual ALBA

Expert Grup Virtual

Re: REDUCEREA FISCALITATII PENTRU INTREPRINDERI SOCIALE

Mesaj de Expert Grup Virtual » Vin Dec 28, 2018 10:21 am

Principalele măsuri intrate în vigoare de la 1 ianuarie 2018:

- Salariul minim brut pe economie creşte de la 1.450 la 1.900 de lei.

- Impozitul pe venit scade de la 16% la 10% pentru persoanele care obţin venituri din salarii, pensii, activităţi independente, însă pentru veniturile din dividende se menţine cota de impozitare de 5%.

- Cota de contribuţii la Pilonul II de pensii se reduce de la 5,1% la 3,75%, în condiţiile majorării salariilor, valoarea achitată fiind similară celei virate anul trecut.

- Plata contribuţiilor sociale (pensii şi sănătate) trece din sarcina angajatorilor în cea a angajaţilor, dar sumele sunt reţinute şi virate tot de către angajatori. Aceştia vor mai suporta doar o contribuţie asigurătoare pentru muncă, de 2,25% din fondul de salarii, care acoperă riscurile de şomaj, accidente de muncă, concediu medical şi creanţe salariale.

(Informaţiile publicate de ECONOMICA.net pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor. http://www.economica.net/schimbari-impo ... z5ayMhKvmF)

LUCIAN

Mesaj de LUCIAN » Vin Dec 28, 2018 10:29 am

Masuri aplicate de la 1 Ianuarie 2019:
- salariul minim brut crește la 2.080 de lei, iar pentru angajații pe funcții pentru care sunt necesare studii superioare și care au cel puțin un an vechime, salariul minim brut crește la 2.350 de lei.

Cristian Prunean

Mesaj de Cristian Prunean » Vin Dec 28, 2018 10:52 am

Executivul a decis suplimentarea bugetului Ministerului Muncii și Justiției Sociale cu suma totală de 43.236.000lei din Fondul de rezervă bugetară aflat la dispoziţia Guvernului pentru anul 2018. Banii vor fi folosiți pentru plata pensiilor, ajutoarelor de bătrânețe, precum și pentru achitarea comisionului poștal aferentdrepturilor de asigurări și asistență socială.

Expert documentare

Mesaj de Expert documentare » Lun Ian 07, 2019 11:45 am

Vreau sa adaug aici cateva informatii legate de distributia intreprinderilor sociale in profil teritorial si dupa anul infiintarii. Asta poate sau nu avea legatura cu dinamica politicii fiscale in domeniu.
La finalul anului 2018, potrivit datelor furnizate de ANOFM (registrul unic al intreprinderilor sociale) aveam 106 intreprinderi sociale active in Romania. Primele intreprinderi sociale sunt infiintate in anul 1997 (8). In perioada 1998-2014 se infinteza anual 1-6 intreprinderi sociale. O explozie se inregistreaza in anul 2015 cand se infinteaza nu mai putin de 55 de intreprinderi sociale. In anul care urmeaza, ritmul de infintare de noi intreprinderi sociale se reduce dar este mai mare decat in perioada de dinainte de 2015, respectiv 8 in 2016. In anii urmatorii, 2017 si 2018 numarul de intreprinderi sociale infiintate se reduce treptat. Astfel avem 5 noi intreprinderi infiintate in 2017 si doar 2 in 2018.
In ce priveste distributia teritoriala, Transilvania si Banatul detin aproape jumatate din intreprinderile sociale infiintate in Romania (53) in timp ce in Moldova avem 21, in Muntenia 18, in Oltenia 11 si doar 2 in Dobrogea. In Bucuresti (regiunea Muntenia) avem doar o singura intreprindere sociala activa in 2018.

Expert Grup Virtual

Mesaj de Expert Grup Virtual » Mie Ian 09, 2019 11:11 am

Buna ziua,
toate aceste sugestii vor fi prevazute in politica publica alternativa ce este in curs de elaborare.
Multumim pentru implicare!

Expert Grup Virtual

Mesaj de Expert Grup Virtual » Mie Ian 09, 2019 11:14 am

Interesant materialul Expertului Documentarist!
Se pare ca am ales bine acest domeniu pentru a-i aduce imbunatatiri.
Asteptam si in zilele urmatoare sugestii si propuneri care sa aduca facilitati fiscale reale economiei sociale.
Toate cele bune,
Expert facilitator grup virtual

Expert Grup Virtual

Mesaj de Expert Grup Virtual » Mie Ian 09, 2019 12:01 pm

O propunere foarte buna.
Multumim!

Va rog pe cei ce participati la discutii, dar si pe cei ce consultati zilnic ceea ce se posteaza sa lasati un mesaj cu sugestii privind un procent de TVA potrivit (poate 10%,12% sau chiar mai putin).
O zi buna tuturor,
Expert Grup virtual

Închis